KMD – 5. představení

František Langer: Periferie

Divadlo na Vinohradech

Periferii Františka Langera – hru, která bývá také vnímána jako „český Zločin a trest“, zhlédli v úterý 9. dubna 2019 v Divadle na Vinohradech členové Klubu mladého diváka na naší škole.

Poprvé byla Periferie uvedena v Městském divadle na Královských Vinohradech v roce 1925 v režii J. Kvapila a výpravě J. Čapka s obrovským diváckým úspěchem. Franciho hrál Zdeněk Štěpánek, Anči Míla Pačová. Podruhé (a na dlouho dobu naposledy) viděli diváci Periferii v prosinci 1947. Současná inscenace (měla premiéru v roce 2017) je tedy i splátkou velkého dluhu dramatikovi, který na vinohradské jeviště po právu patří. Na „svou“ domácí scénu se vrací Periferie, snad nejslavnější hra Františka Langera, potřetí. Její autor, respektovaný dramatik a prozaik, přítel Karla Čapka a člen legendární skupiny Pátečníků, byl kmenovým autorem Vinohradského divadla a v letech 1930-35 dokonce jeho dramaturgem.

Mladík Franci (Marek Lambora) se po roce ve vězení vrací „domů“ – a ve svém bývalém pokojíku na periferii nachází mladou pohlednou ženu, která se živí nejstarším řemeslem světa. Navzdory tomu se oba rychle sblíží a Anči (Jana Kotrbatá) se stane součástí Franciho snu – stát se tanečníkem v baru. Zdá se, že oba čeká společná a hlavně lepší budoucnost, ale vše změní nečekané a dramatické setkání Franciho s jedním z Ančiných „klientů“ – mladík v krátké potyčce bohatého stavitele zabije…

Klíčovou roli v baladickém příběhu zločince, který hledá svého detektiva, má postava Soudce (Igor Bareš), ztroskotaného právníka chudých, přísně rozlišujícího mezi božským právem a lidskou spravedlností. Hra strhuje nejen napínavým dějem, ale vybízí i k mnoha otázkám a úvahám o svědomí, spravedlnosti a potřebě řádu, které si člověk klade už odedávna a které jsou právě v naší neklidné (post)moderní době vysoce aktuální a naléhavé.

V režii Martina Huby účinkovali: Andrea Elsnerová, Andrea Černá, Zuzana Vejvodová, Šárka Vaculíková, Marek Lambora, Jana Kotrbatá, Igor Bareš, Tomáš Dastlík, Denny Ratajský, Petr Rychlý, Eva Režnarová, Vendulka Křížová, Oldřich Vlach, Pavel Rímský, David Steigerwald, Vojtěch Bartoš a Bobby Souček.

Poslední (6.) představení: Městská divadla pražská (Divadlo ABC)  – 6. května 2019 v 19:30 hodin

Petr Svojtka, Jiří Janků: BEDŘICH SMETANA: THE GREATEST HITS