K četným akcím, oslavám a setkáním, kterými si v těchto dnech připomínáme sté výročí vzniku Československa, se v pátek 26. října 2018 připojili i žáci a učitelé Obchodní akademie a Střední odborné školy zemědělské a ekologické v Žatci.

V Městském divadle v Žatci společně zhlédli film Hovory s TGM, který podle scénáře Pavla Kosatíka natočil režisér Jakub Červenka a který byl uveden do českých kin 18. října. Filmové Hovory s TGM zachycují jeden podzimní den roku 1928, kdy Karel Čapek (Jan Budař) přijel za prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem (Martin Huba) na zámek ve slovenských Topoľčiankách, aby s ním dokončil práci na připravované knize. První část stejnojmenné knihy vyšla v roce 1928 k 10. výročí vzniku samostatné Československé republiky.

   

 

“Opravdová láska k národu je věc velmi krásná; u slušného a čestného člověka rozumí se sama sebou; proto o ní nemluví, tak jako slušný muž nevytrubuje do světa svou lásku k ženě, k rodině a tak dále. Pravá láska chrání, přináší oběti – a hlavně pracuje. A na tu práci pro národ a stát je třeba jasného, rozumného programu politického a kulturního – pouhé horování a rozčilování nestačí.”