Obchodní akademie a Střední odborná škola zemědělská a ekologická Žatec

Fiktivní firma Kolonožka

Naše fiktivní firma se zabývá prodejem elektrokol, hoverboardů, ninebotů, longboardů a e-koloběžek,  naším cílem je usnadnění pohybu nejenom mladým, ale také starším, pro které cesta do kopce už není to, co bývala.

Ve výběrovém řízení se po těsném vítězství stala ředitelkou firmy Helena Bartůňková, která se do své funkce ihned vžila. Jako svou asistentku si zvolila Kláru Svobodovou a do funkce hlavního účetního jmenovala Ladislava Modrockého, který si do svého týmu povolal Lucii Kluďákovou a Světlanu Vavríkovou. Do personálního oddělení byla vybrána Lucie Lysuková a Denisa Malhausová. Náš tým se dále skládá z obchodního oddělení, kterému kraluje Petr Pinkr. K ruce mu je Klára Nováková a Tereza Zimová. A nakonec právní oddělení, které má na starost Daniela Poustková.

Po prvních zkušenostech na regionálním veletrhu v Žatci se firma rozhodla, že bude klást větší důraz na znalost produktů a komunikaci v cizím jazyce. Budeme rádi, pokud se na nás přijedete podívat a podpoříte nás na mezinárodním veletrhu fiktivních firem v Praze.

Za firmu Lucie Kluďáková
a Ladislav Modrocký


24Karátů, s. r. o. studentská firma 3. OA, školní rok 2017/2018

Firma 24Karátů, s. r. o. se specializuje na prodej a výrobu šperků na zakázku. Naše výrobky mají tradičně vysokou kvalitu, vyrábíme a prodáváme šperky pro každou příležitost. Výběr je veliký a ceny odpovídají kvalitě. V naší nabídce najdete hodinky James Bond, náhrdelník Marie Antoinette, prsten Afrodita nebo náušnice Srdce oceánu. Kromě toho, kterýkoli ze šperků jsme ochotni upravit podle vašeho návrhu, přesně podle vašich představ. Rádi se s vámi na všem domluvíme. Dodací lhůta je 14 dnů.

A naše motto:
Pro spokojeného muže?
Spokojená žena!
Pro spokojenou ženu?
Jedině šperky ze 24Karátů!

Lucie Michlerová,
personální oddělení


Pět cen z Písku

Dne 7. a 8. června 2017 se žáci třetího lycea zúčastnili 23. ročníku veletrhu fiktivních firem EFKO v Písku. Žáci byli ubytováni v Hotelu Cadillac blízko školy, ve které se veletrh uskutečnil.

Veletrhu se zúčastnilo 22 fiktivních firem nejen z České republiky, ale také z Rakouska. Žáci získali užitečné zkušenosti pro další možné budoucí podnikatelské záměry. Naši studenti opět obdrželi mnoho krásných cen z různých soutěží.

Firma GoldenWay, s. r. o. získala 1. místo za nejlepší leták, 1. místo za nejlepší katalog v anglickém jazyce, 3. místo za nejlepší webové stránky a 3. místo za stánek.

Firma Royal Party, s. r. o. získala cenu za 2. místo v kategorii nejlepší stánek. Všichni si veletrh náramně užili a těší se na další veletrh, kterého se budou moct zúčastnit. Kromě samotného veletrhu jsme měli možnost navštívit krásy města Písku, které se nám uchovaly v paměti.

Lucie Štroblová – 3. L


První úspěch firmy GoldenWay

Dne 15. a 16. února 2017 naše fiktivní firma GoldenWay, s.r.o. zúčastnila Regionálního veletrhu fiktivních firem v Žatci. Celkem se představilo 14 firem z různých koutů Ústeckého kraje. Měli jsme možnost vyzkoušet si obchodování v praxi a obstáli jsme na výbornou.

Naše firma se specializuje na prodej komiksů, zaměřili jsme se tedy spíše na mladší generaci a byl o nás opravdu velký zájem. Díky široké nabídce našich produktů jsme dokázali uspokojit potřeby všech zákazníků. V rámci valentýnské soutěže jsme připravili 3 výherní balíčky s muffiny a potisky s logem superhrdinů. Zákazník, který u nás nakoupil, měl možnost si vylosovat výherní lístek a balíček vyhrát. Vsadili jsme na prodej v kostýmech superhrdinů, potkat jste mohli: Batmana, Wonder-woman, Dartha Vadera, Supermana a Povstalce ze Star Wars. Tato taktika se nám osvědčila a určitě ji použijeme i na pražském veletrhu.

Naše snaha byla odměněna 1. místem v celkovém hodnocení, které prováděli  žáci 4. ročníků, a 2. místem v kategorii vzhled stánku, který hodnotila porota. Dvakrát jsme obsadili 4. místo, tudíž nám další medaile utekly o chloupek.

V současné době se soustřeďujeme na pražský veletrh, který se koná od 22. března, a doufáme, že si náš úspěch zase zopakujeme.

Jana Hoblíková a Eliška Mahnerová


Už čtvrtý veletrh v Žatci

Na naší škole se ve dnech 15. a 16. února 2017 konal Regionální veletrh fiktivních firem. Většina účastníků veletrhu se podle svých slov účastnila veletrhu poprvé – i pro nás, studenty třetího ročníku, to byl první veletrh, který jsme mohli sledovat z pozice organizátorů.

Hned první den naše stánky hodnotili studenti čtvrtých ročníků, kteří nám dávali užitečné rady a předávali nám své zkušenosti z minulého roku. Učili jsme se komunikaci s potencionálními zákazníky, správnému vystupování, ale i vyplňování dokladů.

Navštívili nás nejen starší, ale i mladší spolužáci. Díky nim jsme si vyzkoušeli, že komunikace se zákazníky není vždy snadná a že vyhovět jejich přání může být občas i nad naše síly.

V rámci našeho stánku bylo možné navštívit i fotokoutek, který byl u studentů velice populární a naše skvělá fotografka Simona Janeková zde pořídila mnoho fotografií. Nezaujal ovšem jen fotokoutek, ale například i náš katalog, díky němuž jsme navázali hned několik kontaktů s konkurenčními firmami. Vzájemná propagace bude probíhat i na Mezinárodním veletrhu v Praze, na který vás tímto zveme. Budeme se těšit na vaši návštěvu.

Nikola Růžičková, 3.L


Fiktivní Firma GoldenWay

Mnozí z  nás si na začátku školního roku ani neuměli představit, co se pod pojmem fiktivní firma skrývá. Pouze z veletrhů, které se konaly na naší škole, jsme zhruba tušili, co by nás mohlo čekat.

Naše třída se nejprve rozdělila na dvě poloviny, všichni jsme se nadchli pro věc, i když to nejtěžší nás teprve čekalo. A to určit, kdo bude jakou funkci ve firmě zastávat a v jakém oboru budeme vůbec podnikat. Po pár hodinách dohadů a návrhů jsme si vybrali obchod s komisky. Dále jsme se podrobili několika testům osobnosti a určili jsme pracovní pozice.

Šéfem naší firmy se stala Eliška Mahnerová, která o místo vedoucího firmy soupeřila s Honzou Hruškou, který nyní pracuje v personálním oddělení, a s Dominikem Moschnerem, který v současnosti vede účtárnu. Náš tým se dále skládá ze skvělého marketingového oddělení, které vede Natálie Diviaková. K ruce jí je Marina Krátká, Jan Kasl a začínající grafik Jan Milfait. V účtárně pracují pod dohledem Dominika Moschnera Lucie Podaná a Jiří Chovanec. Právnímu oddělení a sekretariátu vládne Jiří Hejda a Jana Hoblíková.

Momentálně se pilně připravujeme na pražský veletrh fiktivních firem 2017 a snažíme se udělat vše pro to, abychom dosáhli co největšího úspěchu, a inspirovali tak mladší studenty, které založení fiktivní firny  čeká v příštích letech.

Eliška Mahnerová, 3. L


Royal Party, s. r. o., studentská firma 3. L

Naše firma se specializuje na pořádání kulturních a společenských akcí, jako je např.: vánoční párty, halloweenská párty, rozlučka se svobodou, oslava svatého Valentýna, narozeninové oslavy a mnoho dalších.

Nenabízíme své služby jen osobám, ale také firmám, a to v podobě uspořádání kolaudačního večírku nebo uvedení nového firemního výrobku na trh.

Naše služby zahrnují obstarání prostor, výzdobu a osvětlení, přípravu občerstvení. Zákazník má možnost vybrat si z našeho katalogu, kontaktovat nás a my mu přidělíme poradního asistenta. Pokud zákazník přijde se svým vlastním nápadem, cílem  naší firmy je vyhovět veškerým jeho požadavkům.

Lucie Štroblová, ředitelka společnosti