Černobylská jaderná elektrárna, všechno, co jste chtěli vědět o Černobylu

Dne 6. 11. 2023 se první a druhé ročníky obou sekcí zúčastnily odborné přednášky o Černobylské jaderné elektrárně, kterou vedla paní Kateřina Vršanská. Tato přednášející pracuje v Černobylské vyloučené zóně jako průvodkyně.

Žáci se dozvěděli o počátcích jaderného průmyslu, co předcházelo havárii v Černobylu, co následovalo, kam se podělo na 200 tisíc lidí z okolí elektrárny, vliv záření na lidský organizmus a jaká je budoucnost tohoto místa pro lidi, faunu a floru.

Přednáška byla velmi zajímavá a doplnila o nové poznatky učivo přírodních věd.

Ing. Stanislava Cajtlerová

Takto jsem pojmenovala odbornou přednášku, která proběhla v aule Zemědělské školy, účastnili se jí studenti prvních a druhých ročníků Obchodní akademie a SOŠ zemědělské ze sekce obchodní i ze sekce zemědělské. Přednášející byla Kateřina Vršanská, která osobně pracuje jako průvodkyně v černobylské oblasti a do této oblasti, pokud to jde, vozí turisty. Nyní jezdí po školách a přednáší.

Nejdříve se studenti dozvěděli něco o prvních reaktorech, k čemu a kde se používaly. A poté se přednášelo o samotném výbuchu 26. 4. 1986 v černobylské elektrárně a o životě v blízkém městě Pripjať. Toto město bylo ve své době po Moskvě druhým nejbohatším městem tehdejšího Sovětského svazu. A také to bylo město mladých rodin, průměrný věk tu byl 27 let. A žilo zde hodně vysokoškolsky vzdělaných obyvatel, kteří pracovali v elektrárně.

Zajímavé bylo porovnávat informace získané z literatury, ze školy, z televize, ze seriálů nebo filmů a skutečné informace od paní průvodkyně. Studenti si se zájmem vyslechli přetlumočené autentické příběhy lidí, kteří žijí v černobylské oblasti a přijímají turisty až domů ke stolu a ukazují, jak žijí.

Věděli jste, že lidé, kteří tuto havárii přežili žijí dodnes mezi námi? A to i v České republice.

Tato přednáška měla velmi kladný ohlas u studentů z obchodní sekce. Na téma Černobyl jsme ještě diskutovali s druhým ročníkem v hodině fyziky. Přednáška byla velmi obohacující a poučná.

Paní průvodkyni moc děkujeme

Ing. Lucie Houšťková

Skip to content