Exkurze za hrůzami 2. Světové války

Dne 17. října 2023 se žáci naší školy vydali na dvoudenní exkurzi do sousedního Polska.

První zastávku exkurze představoval solný důl Wieliczka, který patří do světového dědictví UNESCO. Studenti sestoupili 54 pater do hloubky 130 m a měli možnost poznat krásu podzemního království ze soli.

Po této prohlídce se vydali do druhého největšího města Polska Krakow, kde navštívili hrad Wawel. V komplexu hradu je katedrála svatého Stanislava a svatého Václava, korunovační kostel a pohřebiště polských králů. Následně zamířili na hlavní náměstí Krakowa. Zde ochutnali polské speciality jako jsou pirohy nebo bigos.

Druhý den ráno pokračovali prohlídkou části Krakowa nazývanou Kazimierz, jejíž dominantou je Stará synagoga, která je druhá nestarší v Evropě. Hlavním bodem tohoto dne však byla návštěva největších koncentračních táborů Osvětim a Březinka. Studenti se dozvěděli, jaké hrůzy se tam za druhé světové války děly, a osvěžili své znalosti z hodin dějepisu.

Ačkoliv navštívili místa s tragickou minulostí, doufáme, že si zájezd užili a poučili se z minulosti. Tento výlet byl organizován panem Mgr. Petrem Čejkou, kterému velice děkujeme. Na naše žáky během výletu dohlíželi páni učitelé Petr Lóška a Vojtěch Čornák.

4.OA

Skip to content