Studentské prezidentské volby – 2. kolo

Druhé kolo Studentských prezidentských voleb se konalo 18. a 19. ledna 2023. Studenti vybírali ze dvou kandidátů, kteří postoupili v reálných volbách do druhého kola. Výsledky v řádném termínu odevzdalo 350 škol, z toho 172 gymnázií, 135 středních odborných škol (SOŠ) a 43 učilišť (SOU). Bylo odevzdáno 52 930 platných hlasovacích lístků.

A koho by si přáli za prezidenta žáci naší školy? V mobilní volební schránce nalezla volební komise (tvořili ji žáci 1. ročníku oboru ekonomického lycea) 194 hlasovacích lístků, pouze 6 z nich bylo neplatných. Volební účast na naší škole dosáhla 67 %. 152 hlasů (81 %) získal Petr Pavel, 36 hlasů (19 %) druhý kandidát Andrej Babiš.

Téměř totožný výsledek 2. kola prezidentských voleb nanečisto přinesl i celorepublikový součet. Zde byl rozdíl v počtu hlasů mezi oběma kandidáty ještě výraznější. Petr Pavel získal téměř 86 % hlasů mladých voličů. Ti zletilí budou moci svou volbu zopakovat ve dnech 27. a 28. ledna 2023, kdy se koná reálné 2. kolo prezidentských voleb. Vzejde z nich stejný vítěz?

https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb

Mgr. Petr Čejka

Skip to content