Zájezd do adventních Drážďan

Příležitost zažít pověstnou předvánoční atmosféru v historických kulisách saské metropole si nenechalo ujít téměř padesát žáků druhých až čtvrtých ročníků sekce obchodní akademie. Ve středu 14. prosince jsme se tak vydali do „Florencie na Labi“, jak se městu přezdívá, abychom poznali zdejší všudypřítomný genius loci.

Do období barokního stavitelství jsme se pomyslně vrátili prohlídkou kostela Panny Marie (Frauenkirche), jehož osudy od doby téměř totálního zničení až po následnou rekonstrukci podle dobových fotografií zaujmou snad každého návštěvníka. Do další části historického centra (Altstadt) nás pak zavedla více než sto metrů dlouhá nástěnná malba (Fürstenzug) na fasádě historické budovy Stallhof, která vyobrazuje průvod významných saských panovníků, přičemž důsledně uvádí i jejich jména.

Naprosto jedinečný pohled na řeku Labe nabízí Brühlova terasa (Brühlsche Terrasse). Odsud jsme dohlédli na renesanční budovu Semperovy opery i na světoznámý Zwinger. Tento soubor barokních staveb poskytuje přístřeší hned několika rozsáhlým uměleckým sbírkám. V galerii Staří mistři (Alte Meister) jsme měli možnost vidět „opravdové umění“ renomovaných evropských malířů a sochařů z období 15. – 18. století. Nikdo z nás určitě nezapomene, že Raffaelovu Sixtinskou madonu             i některá z děl českého malíře Karla Škréty najdeme právě v této obrazárně. Nevynechali jsme ani Sbírku porcelánu (Porzellansammlung), která vlastní drahocenné kusy převážně z východoasijských porcelánových a keramických dílen. Typická adventní atmosféra na nás dýchla na vyhlášeném Striezelmarktu – nejznámějším a údajně nejkrásnějším vánočním trhu na území Německa. Nejen vkusně vyzdobené stánky s řemeslnými výrobky, neodolatelná vůně specialit saské gastronomie, podmanivé tóny vánočních koled, ale i drobné sněhové vločky v mrazivém počasí nám připomněly, že se blíží Vánoce.

Mgr. Blanka Vargová

Skip to content