Velký román na malé scéně – Zločin a trest v Divadle D21

KMD – 4. představení

Divadlo D21

Fjodor Michajlovič Dostojevskij / Andrzej Wajda: Zločin a trest

Ještě horkou novinku pražského Divadla D21 (v programu byla označena jako 2. premiéra) – Dostojevského a Wajdův Zločin a trest – zhlédli ve středu 5. února 2020 žáci naší školy v rámci dalšího představení KMD. Jakub Šmíd, režisér představení, se pro převedení tohoto klasického ruského románu na jeviště rozhodl použít komorní dramatizaci Andrzeje Wajdy. Tato verze je soustředěna především na vztahy mezi hlavními postavami. Ústřední linkou je „duel“ studenta Raskolnikova (Vojtěch Hrabák) a vyšetřovatele zločinu, Porfirije Petroviče (Petr Pochop). Důležité jsou ale i další postavy. Třeba Soňa (Kristýna Podzimková), v tomto zpracování jediná ženská hrdinka.

Inscenace Zločin a trest je součástí dramaturgického plánu této sezóny, ve které se D21 zabývá svobodou a jejími hranicemi. I proto se v souvislosti s ní můžeme zamýšlet nad následujícími otázkami: „Má člověk přirozené právo spáchat zločin, ať už jsou jeho pohnutky jakékoli?”, „Existuje vůbec zločin bez trestu?” Jedná se o otázku vnitřní i vnější morálky, svědomí a cti, což je téma, které se v současné společnosti stává čím dál palčivější.

Dramaturgyně inscenace, Kristýna Čepková, dodává, v čem je více než sto padesát let starý román stále aktuální pro dnešního diváka: „Jeho téma nikdy nezestárlo stejně jako autorova schopnost geniálně vyvrhnout na stránky románu lidské nitro. Psychologická věrohodnost Dostojevského knih je neuvěřitelná. Příběhy zůstávají, jen kulisy se mění…“

Divadlo D21

5. představení: Tomáš Dianiška – Pusťte Donnu k maturitě – Divadlo pod Palmovkou – 4. března 2020

Skip to content