Jak jsme natahovali plaské hodiny

      Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jak jsme natahovali plaské hodiny

Cílem společného výletu tříd 1. OA a 2. L byly ve dnech 26. a 27. června 2017 Plasy – městečko schované uprostřed luk a lesů v kouzelném údolí řeky Střely.

 

Dominantou města je cisterciácký klášter, který byl založen v roce 1144 Vladislavem II. Základy konventu, obytné budovy mnichů, byly kvůli bažinaté půdě zpevněny 5100 piloty – dubovými kůly zatlučenými do země. Za svou dnešní podobu vděčí klášter zejména barokní přestavbě, na které se podílel významný architekt Jan Blažej Santini Aichel.    

K zajímavostem areálu cisterciáckého kláštera patří i velký hodinový stroj z roku 1686 umístěný ve věži sýpky. Již 38. rokem ho každý den ručně natahuje pan Robert Drozda, který nám o “duši plaských hodin” prozradil mnoho zajímavostí. Pana Roberta Drozdu možná někteří znají i jako autora “železničářských” pohádek vyprávěných ústy pana přednosty Drahoráda. Půvabné ilustrace ke třem autorovým knihám vytvořil Jiří Bouda. Jednu z těchto knížek jsem jako dárek i s věnováním přivezl Anežce a Matějovi.

  

Výlety v závěru školního roku vždy patřily k těm nejočekávanějším akcím, na které se všichni celý rok moc těšili. Je s podivem a smutné, že se jich dnes zúčastňuje tak málo žáků. Věřím, že se dvoudenní výlet do Plas všem jeho účastníkům líbil a že si z něj odvezli zážitky, na které budou i po letech vzpomínat. Třeba na to, jak natahovali plaské hodiny sestrojené bez jediného šroubku…    

Petr Čejka

 

 

    

Klášter Plasy