Fiktivní firmy O sekce

Pět cen z Písku

Dne 7. a 8. června 2017 se žáci třetího lycea zúčastnili 23. ročníku veletrhu fiktivních firem EFKO v Písku. Žáci byli ubytováni v Hotelu Cadillac blízko školy, ve které se veletrh uskutečnil.

Veletrhu se zúčastnilo 22 fiktivních firem nejen z České republiky, ale také z Rakouska. Žáci získali užitečné zkušenosti pro další možné budoucí podnikatelské záměry. Naši studenti opět obdrželi mnoho krásných cen z různých soutěží.

Firma GoldenWay, s. r. o. získala 1. místo za nejlepší leták, 1. místo za nejlepší katalog v anglickém jazyce, 3. místo za nejlepší webové stránky a 3. místo za stánek.

Firma Royal Party, s. r. o. získala cenu za 2. místo v kategorii nejlepší stánek. Všichni si veletrh náramně užili a těší se na další veletrh, kterého se budou moct zúčastnit. Kromě samotného veletrhu jsme měli možnost navštívit krásy města Písku, které se nám uchovaly v paměti.

Lucie Štroblová – 3. L


První úspěch firmy GoldenWay

Dne 15. a 16. února 2017 naše fiktivní firma GoldenWay, s.r.o. zúčastnila Regionálního veletrhu fiktivních firem v Žatci. Celkem se představilo 14 firem z různých koutů Ústeckého kraje. Měli jsme možnost vyzkoušet si obchodování v praxi a obstáli jsme na výbornou.

Naše firma se specializuje na prodej komiksů, zaměřili jsme se tedy spíše na mladší generaci a byl o nás opravdu velký zájem. Díky široké nabídce našich produktů jsme dokázali uspokojit potřeby všech zákazníků. V rámci valentýnské soutěže jsme připravili 3 výherní balíčky s muffiny a potisky s logem superhrdinů. Zákazník, který u nás nakoupil, měl možnost si vylosovat výherní lístek a balíček vyhrát. Vsadili jsme na prodej v kostýmech superhrdinů, potkat jste mohli: Batmana, Wonder-woman, Dartha Vadera, Supermana a Povstalce ze Star Wars. Tato taktika se nám osvědčila a určitě ji použijeme i na pražském veletrhu.

Naše snaha byla odměněna 1. místem v celkovém hodnocení, které prováděli  žáci 4. ročníků, a 2. místem v kategorii vzhled stánku, který hodnotila porota. Dvakrát jsme obsadili 4. místo, tudíž nám další medaile utekly o chloupek.

V současné době se soustřeďujeme na pražský veletrh, který se koná od 22. března, a doufáme, že si náš úspěch zase zopakujeme.

Jana Hoblíková a Eliška Mahnerová


Už čtvrtý veletrh v Žatci

Na naší škole se ve dnech 15. a 16. února 2017 konal Regionální veletrh fiktivních firem. Většina účastníků veletrhu se podle svých slov účastnila veletrhu poprvé – i pro nás, studenty třetího ročníku, to byl první veletrh, který jsme mohli sledovat z pozice organizátorů.

Hned první den naše stánky hodnotili studenti čtvrtých ročníků, kteří nám dávali užitečné rady a předávali nám své zkušenosti z minulého roku. Učili jsme se komunikaci s potencionálními zákazníky, správnému vystupování, ale i vyplňování dokladů.

Navštívili nás nejen starší, ale i mladší spolužáci. Díky nim jsme si vyzkoušeli, že komunikace se zákazníky není vždy snadná a že vyhovět jejich přání může být občas i nad naše síly.

V rámci našeho stánku bylo možné navštívit i fotokoutek, který byl u studentů velice populární a naše skvělá fotografka Simona Janeková zde pořídila mnoho fotografií. Nezaujal ovšem jen fotokoutek, ale například i náš katalog, díky němuž jsme navázali hned několik kontaktů s konkurenčními firmami. Vzájemná propagace bude probíhat i na Mezinárodním veletrhu v Praze, na který vás tímto zveme. Budeme se těšit na vaši návštěvu.

Nikola Růžičková, 3.L


Fiktivní Firma GoldenWay

Mnozí z  nás si na začátku školního roku ani neuměli představit, co se pod pojmem fiktivní firma skrývá. Pouze z veletrhů, které se konaly na naší škole, jsme zhruba tušili, co by nás mohlo čekat.

Naše třída se nejprve rozdělila na dvě poloviny, všichni jsme se nadchli pro věc, i když to nejtěžší nás teprve čekalo. A to určit, kdo bude jakou funkci ve firmě zastávat a v jakém oboru budeme vůbec podnikat. Po pár hodinách dohadů a návrhů jsme si vybrali obchod s komisky. Dále jsme se podrobili několika testům osobnosti a určili jsme pracovní pozice.

Šéfem naší firmy se stala Eliška Mahnerová, která o místo vedoucího firmy soupeřila s Honzou Hruškou, který nyní pracuje v personálním oddělení, a s Dominikem Moschnerem, který v současnosti vede účtárnu. Náš tým se dále skládá ze skvělého marketingového oddělení, které vede Natálie Diviaková. K ruce jí je Marina Krátká, Jan Kasl a začínající grafik Jan Milfait. V účtárně pracují pod dohledem Dominika Moschnera Lucie Podaná a Jiří Chovanec. Právnímu oddělení a sekretariátu vládne Jiří Hejda a Jana Hoblíková.

Momentálně se pilně připravujeme na pražský veletrh fiktivních firem 2017 a snažíme se udělat vše pro to, abychom dosáhli co největšího úspěchu, a inspirovali tak mladší studenty, které založení fiktivní firny  čeká v příštích letech.

Eliška Mahnerová, 3. L


Royal Party, s. r. o., studentská firma 3. L

Naše firma se specializuje na pořádání kulturních a společenských akcí, jako je např.: vánoční párty, halloweenská párty, rozlučka se svobodou, oslava svatého Valentýna, narozeninové oslavy a mnoho dalších.

Nenabízíme své služby jen osobám, ale také firmám, a to v podobě uspořádání kolaudačního večírku nebo uvedení nového firemního výrobku na trh.

Naše služby zahrnují obstarání prostor, výzdobu a osvětlení, přípravu občerstvení. Zákazník má možnost vybrat si z našeho katalogu, kontaktovat nás a my mu přidělíme poradního asistenta. Pokud zákazník přijde se svým vlastním nápadem, cílem  naší firmy je vyhovět veškerým jeho požadavkům.

Lucie Štroblová, ředitelka společnosti